Strona wygasła! pl.mfirma.eu

Twoja strona nadal znajduje się na serwerze pl.mfirma.eu, ale nie jest widoczna w Internecie dla innych użytkowników. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich funkcji naszego serwisu skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.

Ok

Rehabilitacja seniorów


 

Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem leczenia. Odgrywa ważną rolę w przypadku chorych w okresie rekonwalescencji czy po leczeniu operacyjnym. Usprawnianie, które jest jej efektem, w dużym stopniu wpływa na organizm i stymuluje wiele procesów zdrowotnych. Jest widoczne szczególnie w przypadku starszych pacjentów.

Rzetelność i oddanie
Rzetelność i oddanie

 

 

 

Rehabilitacja geriatryczna – wyzwania

 

 

     Rehabilitacja osób starszych wymaga dużej czujności, wrażliwości i zrozumienia. Z wiekiem bowiem nie tylko zmniejsza się sprawność fizyczna, ale także mogą pojawiać się problemy poznawcze, emocjonalne i społeczne. Organizm jest bardziej podatny na kontuzje i wolniej się regeneruje, dlatego powrót do stanu sprzed urazu nie zawsze jest możliwy.

     Priorytetem w rehabilitacji geriatrycznej jest więc aktywizacja seniora w takim zakresie, w jakim to możliwe – utrzymanie jak najlepszej sprawności i samodzielności w możliwie dużym stopniu. Dokładne cele zależą jednak od stanu konkretnego pacjenta.

     U osób starszych poważna choroba, operacja często prowadzą do ogólnego osłabienia, ograniczenia aktywności i ruchomości. Na stan zdrowia wpływ mają także naturalne procesy zachodzące w organizmie. Seniorzy mają bowiem znacznie obniżoną tzw. zdolność adaptacyjną organizmu – zapas sił witalnych zgromadzonych na bardziej obciążające dla zdrowia sytuacje. Przy ciężkiej chorobie lub urazie czy konieczności poddania się zabiegowi operacyjnemu, utrudnia to leczenie a tym samym spowalnia powrót do zdrowia.

 

Profesjonalizm i zaangażowanie
Profesjonalizm i zaangażowanie

Powrotowi do pełni sił nie sprzyjają zmiany fizjologiczne typowe dla tego okresu, między innymi:

  • zaburzenia krążenia,
  • mniejsza siła mięśni,
  • ograniczona ruchomość stawów,
  • dłuższy czas reakcji,
  • mniejsza zręczność,
  • słabsza kondycja,
  • mniejsza wydolność oddechowa,
  • osłabiona równowaga.

Dlatego rehabilitacja w geriatrii może mieć na różne cele: osiągnięcie pełnego zdrowia, powrót do samodzielnego funkcjonowania, maksymalne usprawnienie, a czasem jedynie zmniejszenie dyskomfortu w chorobie.

Badania dowodzą, że regularna, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna zbawiennie wpływa na zdrowie i samopoczucie seniorów. Lepiej funkcjonujący układ krążenia, rozluźnienie, poprawa kondycji i równowagi czy mniejsze ryzyko otyłości oraz cukrzycy to jedynie kilka z długiej listy korzyści. Dlatego właściwa rehabilitacja osób starszych jest tak istotna.